Más főzőolajokkal ellentétben nagy az ellenálló képessége a hevítéssel szemben, a kókuszpálma magjának szárított beléből készül. Többféle formában előállítható:
- a szűz kókuszolajat nem hirdrogénizálták, finomították, színtelenítették vagy szagtalanították, viszont hőkezelték. Préseléssel állítják elő.
- a hidegen sajtol kókuszolaj nem összetévesztendő a szűz kókuszolajjal, előbbi a kókuszolaj legtisztább formája, hiszen egyedül ez tartalmazza a kókuszdió összes pozitív tulajdonságát és még a szerkezete sem módosult, mivel hidegen sajtolással állították elő.
- finomított kókuszolaj – ennek a folyamata a leghosszabb, színtelenítik, szagtalanítják és finomítják, így elveszíti erős aromáját. Értékes vitaminokat és aminosavakat is veszít a hosszú folyamat során, viszont kiválóan alkalmas sütéshez és főzéshez.
A többi növényi eredetű zsiradékkal szemben több mint 90%-ban tartalmaz telített zsírsavakat, ezen belül pedig nagy arányban tartalmaz közepes szénláncú zsírsavakból álló triglicerideket, amelyek könnyebben felszívódnak a szervezetben és gyorsabban keletkezik energia belőlük.
A kókuszolaj az egészséges, kiegyensúlyozott, változatos étrend részét képezheti, például a vaj és az állati eredetű sütőzsiradékok kiváltására. De manapság több nem megalapozott jótékony hatásról is olvashatunk az interneten azonban ezeket pillanatnyilag még nem sikerült meggyőző tudományos bizonyítékokkal igazolni.